Skip to content

283 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1926

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block3633
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,776
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
12%
Improvement Value:$200,500
88%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+2.0%
2024$8,518-0.2%
2023$8,532-1.7%
2022$8,683+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft5,560DeedBook 20170, Page 15731

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6044, Page 241

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5758, Page 710

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4999, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1926