Skip to content

52 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block3643
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description3SF 2UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,357
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
11%
Improvement Value:$152,600
89%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+2.0%
2024$6,390-0.2%
2023$6,400-1.7%
2022$6,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$627,500

To:

Sq Ft4,357DeedBook 20230, Page 18653Recorded4/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 20220, Page 69029Recorded7/21/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 12247, Page 6549

Property Built

Built

Year Built: 1917