Skip to content

37-39 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Mar 23, 1989

Property Information

Block3643
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF 2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
16%
Improvement Value:$120,400
84%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+2.0%
2024$5,327-0.2%
2023$5,336-1.7%
2022$5,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft1,941DeedBook 5070, Page 570

Property Sale

Sale
$22,800
DeedBook 4476, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1912