Skip to content

129-131 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block3660
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,689
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$133,500
83%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+2.0%
2024$6,002-0.2%
2023$6,012-1.7%
2022$6,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917