Skip to content

124 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block3661
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
10%
Improvement Value:$273,700
90%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,504+2.0%
2024$11,277+51.0%
2023$7,468-1.7%
2022$7,600+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft4,400DeedBook 20211, Page 50322

Property Built

Built

Year Built: 1920