Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1049-1051 Bergen St
Newark, NJ 07112
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2023
Property Information
Block3661
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$209,300
66%
Total Assessment$319,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,143 | +2.0% |
| 2024 | $11,904 | -0.2% |
| 2023 | $11,923 | -1.7% |
| 2022 | $12,133 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.