Skip to content

15 Park View Terr

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block3662
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,011
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
20%
Improvement Value:$130,200
80%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+2.0%
2024$6,058-0.2%
2023$6,068-1.7%
2022$6,175+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927