Skip to content

152 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block3704
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
19%
Improvement Value:$140,000
81%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,560+2.0%
2024$6,431-0.2%
2023$6,441-1.7%
2022$6,555+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927