Skip to content

165 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Oct 17, 2063

Property Information

Block3664
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
14%
Improvement Value:$178,300
86%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+2.0%
2024$7,728-0.2%
2023$7,741-1.7%
2022$7,877+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5201, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1922