Skip to content

158 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$22,480
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block3666
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,038-58.4%
2003$2,495+0.3%
2002$2,488+1.4%
2001$2,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,480

To:

Sq Ft990DeedBook 20240, Page 14783

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5504, Page 133

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5504, Page 133

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4863, Page 618