Skip to content

172-174 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block3666
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
14%
Improvement Value:$193,200
86%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.0%
2024$8,343+2.9%
2023$8,107-1.8%
2022$8,254+1.1%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-004894-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Built

Built

Year Built: 1917