Skip to content

16-18 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block3678
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
18%
Improvement Value:$149,900
82%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,830-0.2%
2023$6,841-1.7%
2022$6,962+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 20190, Page 15013

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 20180, Page 37714Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5858, Page 835

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5417, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1917