Skip to content

53-57 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3680
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,973
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
21%
Improvement Value:$143,000
79%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,595+2.1%
2024$6,460-0.2%
2023$6,471-1.8%
2022$6,590+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929