Skip to content

15 Grumman AveNewark, NJ 07112

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2013

Property Information

Block3685
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
23%
Improvement Value:$103,200
77%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+2.0%
2024$4,996-0.2%
2023$5,004-1.7%
2022$5,092+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941