Skip to content

11-13 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block3685
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
21%
Improvement Value:$115,900
79%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+2.0%
2024$5,469-0.2%
2023$5,478-1.7%
2022$5,575+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 20150, Page 90570

Property Built

Built

Year Built: 1941