Skip to content

47-49 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block3688
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
12%
Improvement Value:$226,700
88%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+2.0%
2024$9,559-0.2%
2023$9,574-1.7%
2022$9,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft4,382DeedBook 20190, Page 53245

Property Built

Built

Year Built: 1922