Skip to content

84-88 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2001

Property Information

Block3688
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
16%
Improvement Value:$190,600
84%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,629+2.0%
2024$8,459-0.2%
2023$8,472-1.7%
2022$8,622+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927