Skip to content

112-114 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block3691.01
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,197
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
8%
Improvement Value:$221,800
92%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,203+2.0%
2024$9,022-0.2%
2023$9,036-1.7%
2022$9,196+22.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,096DeedBook 20190, Page 11383

Property Built

Built

Year Built: 1917