Skip to content

49-51 Park View Terr

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block3697
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,219
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
7%
Improvement Value:$236,200
93%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+2.0%
2024$9,506-0.2%
2023$9,522-1.7%
2022$9,690+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft3,219DeedBook 20180, Page 34675

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft3,219DeedBook 20170, Page 85664Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4420, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1925