Skip to content

92-94 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$56,650
Last Sale Date
Oct 2, 1981

Property Information

Block3691.01
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,695
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
9%
Improvement Value:$217,800
91%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,843+2.1%
2024$8,664-0.2%
2023$8,678-1.8%
2022$8,836+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$56,650

To:

Sq Ft4,695DeedBook 4730, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1917