Skip to content

173-175 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 13, 1995

Property Information

Block3663
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF 2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,808
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
15%
Improvement Value:$164,800
85%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,385+2.0%
2024$7,240-0.2%
2023$7,251-1.7%
2022$7,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft4,808DeedBook 5374, Page 130

Property Sale

Sale
$68,330
DeedBook 4949, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1917