Skip to content

116-118 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block3693
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,892
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$185,300
84%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378+2.0%
2024$8,213-0.2%
2023$8,226+1.3%
2022$8,121+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922