Skip to content

75-77 Pomona AveNewark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block3695
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,091
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
19%
Improvement Value:$149,800
81%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.0%
2024$6,893-0.2%
2023$6,904-1.7%
2022$7,026+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,091DeedBook 6029, Page 497

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5363, Page 427

Property Sale

Sale
$89,990
DeedBook 4932, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1917