Skip to content

33-35 Bock Ave

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block3601
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,113
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$169,400
85%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+2.0%
2024$7,389-0.2%
2023$7,401-1.7%
2022$7,532+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,113DeedBook 12558, Page 5643

Property Built

Built

Year Built: 1923