Skip to content

164-166 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1913

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block3698
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
11%
Improvement Value:$172,400
89%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+2.0%
2024$7,184-0.2%
2023$7,195-1.7%
2022$7,323+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,100DeedBook 20240, Page 43185

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4473, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1913