Skip to content

59-61 Park View Terr

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block3698
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
29%
Improvement Value:$52,000
71%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,788+2.0%
2024$2,733-0.2%
2023$2,737-1.7%
2022$2,785+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$69,900

To:

Sq Ft2,580DeedBook 12345, Page 8886

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12023, Page 898

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5981, Page 365

Property Sale

Sale
$117,049
DeedBook 5892, Page 632

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4448, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1932