Skip to content

167 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block3699
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,110
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$135,000
87%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+2.0%
2024$5,778-0.2%
2023$5,788-1.7%
2022$5,890+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$234,000

To:

Sq Ft3,110DeedBook 20180, Page 16945

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12432, Page 2585

Property Sale

Sale
$243,100
DeedBook 6105, Page 599

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5931, Page 459

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5887, Page 853

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5382, Page 858

Property Sale

Sale
$19,928
DeedBook 4810, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1922