Skip to content

186-188 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block3628
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,076
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
14%
Improvement Value:$187,700
86%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+2.0%
2024$8,112-0.2%
2023$8,125+11.2%
2022$7,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft4,680DeedBook 20180, Page 14268

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6152, Page 95

Property Sale

Sale
$73,131
DeedBook 6048, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1917