Skip to content

159-161 Goldsmith AveNewark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Nov 30, 2068

Property Information

Block3699
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
19%
Improvement Value:$90,800
81%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+2.0%
2024$4,179-0.2%
2023$4,186-1.7%
2022$4,260+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4294, Page 472

Property Sale

Sale
$19,000

To:

Sq Ft1,939DeedBook 4294, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1925