Skip to content

175-177 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block3700
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
18%
Improvement Value:$100,400
82%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,628+2.0%
2024$4,537-0.2%
2023$4,544-1.7%
2022$4,625+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4632, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1927