Skip to content

138-140 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block3700
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,606
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
7%
Improvement Value:$271,700
93%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+2.0%
2024$10,923+42.8%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft3,606DeedBook 20220, Page 51393

Property Built

Built

Year Built: 1929