Skip to content

146 Hansbury AveNewark, NJ 07112

Built 1948
Vacant Land

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block3704
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,236+2.0%
2024$1,212-0.2%
2023$1,214-1.7%
2022$1,235+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 20210, Page 7996

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 34153Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12072, Page 711

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6088, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1948