Skip to content

132 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block3705.01
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
19%
Improvement Value:$60,400
81%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,833+2.0%
2024$2,777-0.2%
2023$2,782-1.7%
2022$2,831+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952