Skip to content

128-130 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block3705.01
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,600
18%
Improvement Value:$70,900
82%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,290+2.0%
2024$3,225-0.2%
2023$3,230-1.7%
2022$3,287+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft4,396DeedBook 20220, Page 9101

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 20200, Page 72638Recorded8/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952