Skip to content

110-114 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block3704
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,532
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
17%
Improvement Value:$182,100
83%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+2.0%
2024$8,209-0.2%
2023$8,222-1.7%
2022$8,368+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft4,532DeedBook 20250, Page 45121

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,978DeedBook 20230, Page 55405Recorded9/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1929