Skip to content

197-199 Hansbury Ave

Newark City, NJ 01707

Built 1922

Last Sale Price
$538,500
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block3706
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$144,800
83%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+2.0%
2024$6,472-0.2%
2023$6,482-1.7%
2022$6,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$538,500

To:

Sq Ft3,850DeedBook 20240, Page 48041

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20180, Page 74318Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6234, Page 854

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5472, Page 430

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5404, Page 127

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5319, Page 380

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5185, Page 506

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5074, Page 838

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4876, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1922