Skip to content

195 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block3706
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
16%
Improvement Value:$145,300
84%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+2.0%
2024$6,479-0.2%
2023$6,490-1.7%
2022$6,604+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,700
DeedBook 4476, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1913