Skip to content

224-226 Vassar AveNewark, NJ 07112

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block3709
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,800
64%
Improvement Value:$13,700
36%
Total Assessment$38,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,464+2.0%
2024$1,435-0.2%
2023$1,438-1.7%
2022$1,463+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 20181, Page 7927Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5924, Page 665

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 4648, Page 265