Skip to content

225-227 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 31, 1997

Property Information

Block3711
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$91,000
82%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,221+2.0%
2024$4,138-0.2%
2023$4,145-1.7%
2022$4,218+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 5515, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1921