Skip to content

202-204 Weequahic AveNewark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block3713
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,249
Acreage330.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
8%
Improvement Value:$216,300
92%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+2.0%
2024$7,087-0.2%
2023$7,098-1.7%
2022$7,224+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,250

From:

To:

Sq Ft3,249DeedBook 20160, Page 68141Recorded8/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930