Skip to content

222 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block3713
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$139,500
87%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.0%
2024$5,946-0.2%
2023$5,956-1.7%
2022$6,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,898DeedBook 20250, Page 70633Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,898DeedBook 12084, Page 8534

Property Built

Built

Year Built: 1927