Skip to content

227 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block3714
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,572
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
12%
Improvement Value:$136,100
88%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+2.0%
2024$5,749-0.2%
2023$5,758-1.7%
2022$5,860+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917