Skip to content

214-216 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1933

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block3714
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
10%
Improvement Value:$179,600
90%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,549+2.0%
2024$7,400-0.2%
2023$7,412-1.7%
2022$7,543+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft4,818DeedBook 20160, Page 5527

Property Built

Built

Year Built: 1933