Skip to content

260 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block3716
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,100
84%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,758+2.0%
2024$4,664-0.2%
2023$4,671-1.7%
2022$4,754+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5507, Page 292

Property Sale

Sale
$19,900
DeedBook 4481, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1928