Skip to content

257-259 Pomona AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block3716
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$113,300
85%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+2.0%
2024$4,969-0.2%
2023$4,977-1.7%
2022$5,065+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

To:

Sq Ft2,989DeedBook 20170, Page 78821

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 20170, Page 33184Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922