Skip to content

258-260 Pomona AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Sep 18, 1979

Property Information

Block3717
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
17%
Improvement Value:$90,500
83%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,164+2.0%
2024$4,082-0.2%
2023$4,089-1.7%
2022$4,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 4656, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1927