Skip to content

58 Chancellor Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$25,950
Last Sale Date
Aug 14, 1975

Property Information

Block3683
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
21%
Improvement Value:$103,600
79%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,009+2.0%
2024$4,910-0.2%
2023$4,918-1.7%
2022$5,005+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,950

To:

Sq Ft1,392DeedBook 4512, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1925