Skip to content

271-273 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1957

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 29, 1987

Property Information

Block3719.02
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
12%
Improvement Value:$124,400
88%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+2.0%
2024$5,294-0.2%
2023$5,302-1.7%
2022$5,396+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,733

Property Built

Built

Year Built: 1957