Skip to content

17 Bayview AveNewark, NJ 07112

Built 1950

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block3728
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,769
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$112,800
79%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+2.0%
2024$5,324-0.2%
2023$5,332-1.7%
2022$5,426+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft1,769DeedBook 5521, Page 435

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4822, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1950