Skip to content

260-262 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block3719.03
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
9%
Improvement Value:$192,600
91%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+2.0%
2024$7,926-0.2%
2023$7,938+36.9%
2022$5,799+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft3,050DeedBook 20200, Page 22853

Property Built

Built

Year Built: 1952